معمار یا داستان‌سرا؟

Rom, Italy

من عاشق نوشتن از بناها هستم. دلم می‌خواهد روزی آنقدر توی سفرهایی که رفته‌ام، اوستا شده باشم که به محض شنیدن نامی تاریخی یا جغرافیایی، بتوانم تمام مختصات آن بنا را برای آدم‌ها شرح دهم. نه این طور که کتابی بنویسم دربارهٔ بناهای تاریخی که بی‌شک پیش از این افرادی این کار را کرده‌اند و حتما بی عیب و ایراد هم از انجام این کار برآمده‌اند. من فقط دلم می‌خواهد بنویسم. آن هم اینجا. بنویسم برای آنکه یادم بماند تاریخ‌ها و قصه‌هایی که در گذشته رقم خورده و در آینده رقم خواهد خورد. از بناها بنویسم، که سالیان سال شاهد ما انسان‌ها و قصه‌های ما بوده‌اند. نوشتن از بناها برای من آن‌قدر لذت بخش است که گویی در حال قدم زدن میان راه‌رو‌ها و دالان‌های آن‌ها هستم. بناها با من حرف می‌زنند. تاریخ هزار ساله را برای من روایت می‌کنند و دقیق‌تر که می‌شوم رنج‌ها و غم‌های انسان‌ها را در سرتاسر تاریخ فریاد می‌زنند. اهرام ثلاثهٔ مصر را نگاه کن. مگر نه این است که آن‌ها برای ما داستان‌هایی از اوج شکوه و عظمت مصر را روایت می‌کنند. تاج محل نمونهٔ زیبایی است از تلفیق معماری اسلامی‌ایرانی و گورکانی. همهٔ آن‌ها در سکوت و هنگامی که آدم‌ها برای بازدیدشان سری به آن‌جا می‌زنند، قصه‌هایی از خیانت، عشق، دوستی و پایمردی را روایت می‌کنند. برای من که تاریخ را آن‌چنان ورق نزده‌ام و برای کنکور هم جز تست‌های تاریخ اسلام بخش‌های دیگری را نخوانده‌ام، این بناها روایت‌گر غم‌های بزرگی‌ هستند که پس از سالیان سال پابرجا مانده‌اند تا انسان‌ها را از غمِ مانده در دل‌شان باخبر کنند. حقیقت این است که حتی اگر تاریخ را ورق نزنم و هیچ‌گاه سراغ کتاب‌های قطور دوران ساسانی و تاریخ مصر نروم، می‌دانم داستان‌سراهایی در تمام تاریخ بوده‌اند که فرمان ساخت بناها را صادر کرده‌اند. اگر نظر مرا بخواهی، به تو خواهم گفت که معمارها داستان‌پردازهای حقیقتا قهاری بوده‌اند که این‌ چنین آثارشان سال‌های سال ماندگار مانده. شبیه به حماسهٔ فردوسی که داستان‌ها را هرچند به خیال و افسانه با زبانی برای ما به تصویر کشیده. اصلا زبان فردوسی همچون نمای بیرونی این بناها چشم‌ها و ذهن‌های ما را شیفته می‌کند و این یعنی حالا من توانسته‌ام از بناها بنویسم.
اکنون حالم خیلی خوب است. هرچند کوتاه اما بلاخره از بناها نوشتم و این یعنی می‌توانم باز هم بنویسم. اصلا شاید همین فردا بروم چند کتاب تاریخی که با سلیقه‌ام جور درمی‌آید بگیرم و شروع کنم به خواندن. قطعا اگر کتاب خوبی باشد، گوشه‌هایی از آن را اینجا در هم روایت می‌کنم.

Wall of China

دوم دبیرستان که بودیم، دبیر تاریخ‌مان قصه‌ای گفت از دیوار چین. او می‌گفت: «هنگام ساخت دیوار چین، وقتی کارکنان از فرط خستگی و گرسنگی جان می‌دادند، دیگران آن‌ها را در لابه‌لای دیوار دفن می‌کرند و این‌گونه دیوار را بالا می‌بردند.» بعضی بناها گویای عظمت اند و گاه معنایی جز سنگ‌دلی ندارند.

Taj mahal
pyramids of Egypt

5 دیدگاه روشن معمار یا داستان‌سرا؟

 • پینگ‌بک: نوشته‌های شما | محتواگران فعال وب فارسی - شاهین کلانتری | نویسندگی و توسعه فردی ()

 • می شود از کوچکترین و بی جان ترین پدیده ها قصه های بلند و خواندنی خلق کرد
  دلیلش این است که ثبوت بنا، دلیل بر بی قصگی نیست
  ثبوت یعنی اینکه تو مانده ای و زمان گذشته است
  و نوشتن از بنا یعنی نوشتن از گذر زمان و هر چه که به چشم خود دیده
  مثلا همین بنای عظیم در رم که اسمش را به خاطر ندارم
  مرا میبرد به پنجاه سال قبل، وقتی بروسلی فیلمش را اینجا به تصویر کشید
  پس به این صورت به بهانه نوشتن از بنا میتوان هزار نکته از بروسلی بنویسم، به خاطر همین است که جذاب است و تمام نشدنی این نوع نوشتتن
  اما همین بنا میتواند در ذهن یک جهانگرد، خاطرات اشنایی ها و دیدار هایش در حوالی انرا زنده کند
  همین بنا میتواند برای یک تاریخدوست، مبارزات جنگجویان رومی در وسط این میدان را زنده کند
  نوشتن از این ها جذاب است
  همچنان برفراز باشید

  • چقدر عالی، چقدر عالی نوشتید. بسیار لذت بردم.
   از بناها؛ چون در سکوتی عجیب ما را به فکر فرو می‌برند، می‌توان قصه‌ها ساخت و روایت کرد.
   قصه‌هایی عجیب و شگفت‌انگیز. تاریخ همیشه جذاب است و قصه گفتن از بناهای تاریخی بسیار جذاب‌تر.
   نام این بنا کولوسئم است که در زمان رم باستان ساخته شده. اگر با تاریخ گلادیاتورها آشنا باشید، روایت از این بنا برای‌تان جالب خواهد بود.
   برقرار و سلامت باشد.

 • بسیار عالی و لذت‌بخش بود. قلمتان مستدام.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

یک جایی خواندم که آدم اگر هرروز متولد نشود، حتما یک روز در میان می‌میرد. راستش من تصمیم گرفتم گوش به زنگ تولدهای دوباره‌ام باشم اینجا. اینجا در شکریفا.

آخرین مطالب

بایگانی تاریخ خورشیدی